Dwumiesięcznik biblioteki szkolnej II LO w Szczecinie
2/2024
Bibliozetka
recenzje
     marzec/kwiecień


Co między regałami piszczy, czyli co słychać w bibliotece szkolnej
1 marca Święto Żołnierzy Wyklętych ustanowione przez Sejm w 2011 roku. W Bibliotece i na parterze szkoły dostępna jest wystawa edukacyjna zorganizowana przez p. Ewę Smólską,  ku czci partyzantów, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem.




Wiosenne przebudzenie, czyli ahoj, przygodo!
Wiosna kojarzy się przede wszystkim z przygodą. To czas ładowania baterii, planowania nowych wyzwań i przeżycia nowych emocji. To świadomość, że można więcej, że warto zaryzykować, poszukać czegoś nowego. Do tego znakomicie nadają się powieści przygodowe czy wręcz awanturnicze.W naszej bibliotece znajdziesz m.in.:
Trzej muszkieterowie, A. Dumas. Akcja powieści osadzona jest w czasach świetności Francji, w pierwszej połowie XVII wieku, za panowania Ludwika XIII i kardynała Richelieu. Dumas opisuje pasjonujące przygody czterech przyjaciół z elitarnej formacji muszkieterów królewskich - Aramisa, Atosa, Portosa i głównego bohatera, nowicjusza d'Artagnana. Muszkieterowie, zmagając się ze spiskami politycznymi i intrygami dworskimi, uczestniczą w pojedynkach, romansują z pięknymi damami z najwyższych sfer, pośród wojen i podstępów walczą o dochowanie honoru i wierności królowej.


Hrabia Monte Christo, A. Dumas.Dzieje niezwykłych losów oficera marynarki, Edmunda Dantesa, poznajemy w momencie wpłynięcia do Marsylii trójmasztowca „Faraon”, na którym objął on, po śmierci dowódcy, stanowisko kapitana. Wydaje się, że przed młodym człowiekiem rozpościera się teraz pasmo sukcesów, szczególnie że czeka też na niego ukochana Mercedes, z którą wkrótce ma wziąć ślub. Niestety, tuż przed swoją śmiercią dowódca poprosił Edmunda, by ten dostarczył do Paryża pewne dokumenty, które podczas rejsu zostały zabrane z Elby, gdzie uwięziony został Napoleon. Ten fakt pomaga zazdrosnym o jego sukcesu ludziom napisać donos, w którego wyniku Edmund trafia na lata do więzienia w twierdzy If. Okrucieństwo wyrządzone Dantesowi przez tych, których miał za przyjaciół, odebrało mu miłość, wolność i naiwną radość życia. Mroczne lochy twierdzy If zabiły łatwowiernego młodzieńca, ale jednocześnie uformowały człowieka świadomego i uwolniły wielkiego konstruktora misternego planu oddania sprawiedliwości tak wobec wrogów, jak i przyjaciół, wedle ich zasług i przewinień. Hrabia Monte Christo wyrusza zatem szlakiem zemsty z portu Marsylia…


Ostatni Mohikanin, J.F. Cooper. Opowieść o losach białego Indianina, jako dziecko przygarniętego przez plemię Mohikanów, rozgrywa się w XVIII-wiecznej skolonizowanej Ameryce, gdzie toczy się wojna między Anglią i Francją.Po poddaniu Fortu William Henry bronionego przez Brytyjczyków i amerykańskich osadników, dochodzi do masakry jego obrońców przez sprzymierzonych z Francuzami Huronów. Sokole Oko wraz ze swoimi indiańskimi przyjaciółmi – Mohikanami Chingachgookiem i jego synem Unkasem – ratują córki angielskiego dowódcy – Korę i Alicję. Kora oraz Unkas zostają jednak zabici przez wodza Huronów, Maguę, który tę walkę również przypłacił życiem. Chingachgook, pozbawiony syna, pozostaje ostatnim żywym Mohikaninem.
Michał Strogow, J. Verne. To powieść przygodowa osadzona w realiach dziewiętnastowiecznej Rosji carskiej. Opowiada o przygodach niezwykle odważnego, inteligentnego i silnego kuriera carskiego, który musi przebyć całą Rosję, aby ostrzec brata cara przed zemstą buntownika Michała Ogarewa. Nie będzie to jednak zadanie łatwe, ponieważ Syberia jest opanowana przez Tatarów, co wywoła wiele komplikacji w podróży. Jednak kurier nie będzie sam. W drodze będzie mu pomagać życzliwa ludność, a także piękna Nadia.


Rudy Orm, F.G. Bengtsson. Akcja tej powieści rozgrywa się na przełomie X i XI wieku, w czasach chrystianizacji Skandynawii i szczytowym okresie ekspansji wikingów. Głównym bohaterem jest wiking — Rudy Orm. Gdy kończy szesnaście lat ma po raz pierwszy wyruszyć wraz z ojcem na wyprawę łupieżczą, zostaje jednak w domu z powodu złego snu jaki miała jego matka. W czasie gdy ojciec przebywa poza domem na jego gospodarstwo napadają inni wikingowie. Orm zostaje porwany i zmuszony wziąć udział w wyprawie w zastępstwie za wojownika, którego zabił.  Ostatecznie po wielu przygodach, Orm wraca do domu, już jako bogaty i zasłużony wojownik
Konkwista, W. Łysiak. Grupa najemników wyprawia się do pewnego afrykańskiego kraju, bo tak się złożyło, że w tym miejscu zapomnianym przez Boga i ludzi zginął z rąk komunistycznej partyzantki pewien niemiecki inżynier, spadkobierca ogromnego majątku, a jego ojciec powalony atakiem serca każe odnaleźć syna, którego kiedyś spłodził z jedną ze swoich kochanek i obiecuje mu miliardowy spadek o ile pomści przyrodniego brata. Wojtek - Polak którego losy rzuciły do Anglii,  dostaje propozycję dołączenia do budowanego przez bastarda zespołu mścicieli — wszelkiej maści „psów wojny”, a także czarnych owiec wydalonych z jednostek specjalnych. Już sam ten wstęp jest karkołomny, ale z biegiem czasu okazuje się, że nic i nikt nie jest takie jakie się wydaje.


3 marca -MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY I PISAREK
"W cieniu Katynia",Stanisław Swianiewicz Stanisław Swianiewicz był jedynym spośród oficerów polskich internowanych w obozach sowieckich, któremu wypadło być w pobliżu lasu katyńskiego w czasie, gdy odbywała się tam egzekucja. 29.04.1940 r. wywieziono go z obozu w Kozielsku razem z grupą ok. 300 oficerów przeznaczonych do likwidacji. 30.04 rano na stacji Gniezdowo, gdzie miał miejsce wyładunek, porucznik Swianiewicz został odłączony z tej grupy i przewieziony do więzienia w Smoleńsku, a stamtąd w Moskwie na Łubiance. Autor opisuje szlaki, które poprzez boje kampanii wrześniowej doprowadziły go pod Katyń, a potem jego losy w więzieniach i łagrach sowieckich oraz pobyt w roku 1942 w polskiej ambasadzie w Kujbyszewie, gdy polskie czynniki zarówno wojskowe, jak i cywilne poszukiwały jakichkolwiek śladów po zaginionych 15 tysiącach polskich oficerów i policjantów, o których władze sowieckie odmawiały wszelkich informacji. Autor był wówczas jedynym człowiekiem, który wskazywał na właściwy ślad, którym należało iść, aby przeniknąć tajemnicę zaginionych oficerów..
Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże jednak jest ten obowiązek? – pytają siebie, świadomi, że strzelają do takich jak oni młodych, tęskniących za domem i pokojem i pytających o sens wojny wrogów. Okrucieństwo machiny wojennej, w której są zaledwie trybikami, odbiera im najpierw poczucie człowieczeństwa, a w końcu i życie – i w tym sensie są oni dosłownie „straconym pokoleniem”. Mistrzowskie wniknięcie w emocje bohatera, gwałtowność opisu ataków z lądu i powietrza, atmosfera nieuchronności śmierci – wszystko to sprawia, że "Na Zachodzie bez zmian" do dziś przejmuje grozą.
Święto ustanowione w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy - PEN Club. Celem święta jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Pisarz to osoba tworząca dzieła literackie – dramaty, poezję, prozę. Pisarz jest w naszym kraju oficjalnie zarejestrowanym zawodem, związanym z tworzeniem literatury pięknej, a czasem również publicystyki. Pisarza nazywa się też literatem. W dawnej Polsce pisarz to był urzędnik zatrudniony w sądach, kancelarii i administracji, inaczej zwany sekretarzem lub notariuszem.
Co sami pisarze sądzą o pisaniu? Oto kilka ciekawych cytatów na ten temat:
W dzisiejszych czasach żałosne pismactwo jest hojniej wynagradzane niż dobra proza. Czasem trzeba tylko nauczyć się pisać wystarczająco źle, żeby świetnie zarobićFlannery O’Connor, „Misterium i maniery”


Doprawdy nie wiem, skąd mi przychodzą pomysły. Jestem po prostu uważnym obserwatorem rzeczywistości. Fantazja to rzecz drugorzędna (...) Dziewięćdziesiąt procent sukcesu to pracowitość. Kiedy widzę ludzi, jak spędzają czas na bzdurach, jest mi po prostu przykro. Każdy mógłby napisać powieść. Olga Tokarczuk, „Gra na wielu bębenkach”
Istnieją wypróbowane metody. Trzeba zacząć od początku, pisać aż do samego końca i dopiero wtedy przestać. Agata Christie, „Morderstwo w Mezopotamii”


Chcesz się dowiedzieć czegoś NAPRAWDĘ ciekawego o znanych pisarkach i pisarzach? Kliknij w postać, a poznasz odpowiedź!
Czy wiesz na jaką ciekawą przypadłość cierpiał Julian Tuwim?
Czy to możliwe, żeby Stefan Żeromski był...nieukiem?
Czy wiesz, od czego był uzależniony Fiodor Dostojewski i co z tego wynikło?
Wiesz, kim tak naprawdę z zawodu jest Olga Tokarczuk?


Życie Chansa Christiana Andersena było przepełnione lękiem. Zgadnij, czego się bał?
Kliknij, a dowiesz się jaki kiedyś numer wywinął Władysław Reymont schodząc ze sceny
Czy wiesz, co stało się po śmierci z Jerzym Harasymowiczem?
Czy wiesz, z jakich usług chetnie korzystał Edward Stachura?


18 marca -
EUROPEJSKI DZIEŃ MÓZGU
Dzień ten obchodzony jest od 1998 r.  Ma zwracać uwagę na niezwykle ważną funkcję tego organu oraz przypominać o profilaktycznych badaniach układu nerwowego, a także odpowiedniej diecie dla zachowania sprawności naszego mózgu.


W bibliotece szkolnej pożyczysz m.in.:
Mózg, R. Cook. Martin Philips, neuroradiolog z nowojorskiego Szpitala Klinicznego, testuje komputer, który może zrewolucjonizować diagnostykę medyczną. Urządzenie z obwodami sztucznej inteligencji doskonale wykrywa zmiany w mózgu. Wśród przebadanych klisz coraz częściej pojawia się niepokojący zespół objawów, a pacjentki, których dotyczy, znikają w tajemniczych okolicznościach. Philips prowadzi prywatne śledztwo, myśląc, że odkrył metody rozpoznawania stwardnienia rozsianego. Tymczasem wpada na trop potwornych eksperymentów, w które zamieszanych jest wiele osób, poczynając od personelu szpitala, a na agentach rządowych kończąc.
Manipulowanie umysłem, D. Winn. Indoktrynacja, manipulacja i warunkowanie umysłu jak rozpoznać i jak zachować zdrowy rozsądek by nie wyprano ci umysłu. Książka którą naprawdę warto poznać.


Zalękniony mózg, E. Karle, C. Pittman.Przeprogramuj swój sposób myślenia i zacznij żyć bez lęku! Osoby zmagające się z napadami lęku często nie są świadome mechanizmów i miejsc powstawania tego odczucia. Neuronauka określa je bardzo precyzjnie - lęk rodzi się w ciele migdałowatym odpowiadającym za reakcje na zewnętrzne bodźce typu „walcz lub uciekaj” oraz w korze mózgowej związanej z naszymi myślami, czyli zamartwianiem się, obsesjami i ruminacjami. Co jednak ważniejsze, współczesna wiedza o budowie mózgu pozwala nam wreszcie przejąć nad nim kontrolę! Autorki przedstawiają sprawdzone strategie walki z lękiem oparte na najnowszych badaniach w dziedzinie neuronauki. W zrozumiały sposób omawiają, w jaki sposób lęk powstaje w mózgu i pokazują, jak wykorzystać te informacje w praktyce. Zawarte w książce ćwiczenia i wskazówki uczą m.in., jak rozpoznawać i eliminować objawy nadchodzącej paniki, wyciszać lęk przed zaśnięciem czy modyfikować negatywne schematy myślowe – a tym samym odzyskać panowanie nad własnym życiem.


Sekretne życie mózgu nastolatka, S-J. Blakemore.Nastolatki nie myślą racjonalnie, nie potrafią ocenić ryzyka, wszystko jest dla nich czarno-białe. Rodzice zaciskają zęby i powtarzają: „Wyrośnie z tego”. Co sprawia, że okres dorastania jest tak wrażliwy? Inaczej mówiąc – co kryje mózg nastolatka? Wielokrotnie nagradzana profesor neuronauk Sarah-Jayne Blakemore wyjaśnia, co dzieje się w mózgu dorastających dzieci. Wieloletnia praca jej zespołu badawczego pokazała, że okres dorastania jest czasem niezwykłej wrażliwości rozwojowej, ale jednocześnie wyjątkowej kreatywności, która powinna zostać dogłębnie poznana i doceniona. Bo chociaż czasem nastolatek sprawia wrażenie, jakby szukał dziury w całym, ON musi po prostu… odkryć sekrety swojego mózgu.


Fascynujący mózg, S. Anastasiadou i in.Fascynujący mózg to ekscytująca podróż po jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki – neurobiologii. Ludzie od dawna interesują się układem nerwowym i mózgiem. Od czasów antycznych naukowcy badają sposób działania umysłu i próbują odkryć jego tajemnice. Jednak mimo tysięcy lat analiz narząd ten wciąż pozostaje fascynującym obiektem o zaskakujących właściwościach. Badania nad mózgiem stały się modne i nowoczesne; nie ograniczają się wyłącznie do badań w laboratoriach, a ich zaskakujące wyniki coraz wyraźniej przenikają do naszego życia codziennego. W przyszłości badania nad mózgiem z pewnością przyniosą jeszcze wiele ciekawych wniosków, ponieważ jak dotąd tylko w niewielkim stopniu zrozumieliśmy jego działanie. Książka ma na celu ukazanie, jak fascynująca jest neurobiologia. Pokazanie, w jaki sposób wspaniała architektura komórek nerwowych tworzy anatomię mózgu. Przedstawienie procesów zachodzących w układzie nerwowym. A tym samym – przyczynienie się do lepszego zrozumienia mózgu i układu nerwowego.


Pamięć, J.K. Foster. Seria Krótki kurs to popularnonaukowe książki wydawane przez Oxford University Press, które w przystępny sposób przedstawiają szereg tematów z niemal każdej dziedziny. Omawiając z entuzjazmem fakty, analizy, perspektywy i nowe koncepcje autorzy-eksperci sprawiają, że tematy trudne stają się przystępne w lekturze. Pamięć. Krótki kurs to przewodnik po najważniejszych informacjach dotyczących funkcjonowania ludzkiej pamięci. Czytelnik dowie się z niego: Jak pierwsze, przełomowe badania doprowadziły do sformułowania najwcześniejszych modeli pamięci i jak te modele zostały przekształcone wskutek nowszych odkryć. W jaki sposób powstają wspomnienia i dlaczego są tak podatne na zniekształcenia. Czy można zaszczepić komuś wspomnienie lub odzyskać takie, które się utraciło. Na ile wiarygodne są zeznania świadków i co należy wiedzieć o ludzkiej pamięci, gdy się je analizuje. Na czym polegają zaburzenia pamięci i jaką wiedzę o zapamiętywaniu, przechowywaniu i odtwarzaniu informacji uzyskali naukowcy, badając pacjentów z uszkodzeniami mózgu. Jak rozwijają się zdolności pamięciowe człowieka i na czym polegają zmiany w pamięci związane ze starzeniem się. Jak usprawniać zdolności pamięciowe, planować uczenie się nowych rzeczy i ułatwiać sobie zdawanie egzaminów.


21 marca -MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI
święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".
Z okazji święta poezji polecam zapoznać się z takimi oto ciekawostkami poetyckimi oraz zabytkami literatury polskiej (kliknij i czytaj w formie e-booka):
Kwaternica piekielna : wiersz przeciw gorzałce ofiarowany członkom Bractwa Trzeźwości.Brodnica, 1857r.


Poezje w najlepszych przekładach polskich,F. Schiller, 1929r.
Poezje ; Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego.A. Mickiewicz, 1931r.


Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KOBIET, obchodzonego 8 marca, szczególnie polecamy pozycję:
Kobieta w poezji polskiej : głosy poetów o kobiecie,W Bełza, 1885r.Książka wydana w Krakowie przez wydawnictwo Gebethner i Wolff z przepięknymi ilustracjami Michała Elwiro Andriolli - polskiego rysownika, ilustratora i malarza epoki romantyzmu.
Kliknij i czytaj


Okrutne morze, Nicholas Monsarrat
Opowieść o codziennym życiu angielskiego ziemiaństwa na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć na prowincji odpowiedniego kandydata. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto do położonej w sąsiedztwie posiadłości Netherfield Park wprowadza się młody i bogaty kawaler. Wiadomość ta elektryzuje panią Bennet. Okazja do nawiązania stosunków towarzyskich nadarza się niebawem podczas publicznego balu, na który nowy sąsiad przybywa w towarzystwie dwóch sióstr, szwagra oraz swego przyjaciela, jeszcze bardziej majętnego kawalera.
W książce znajdziesz utwory m.in.:Jana Kochanowskiego, Adama Asnyka, Deotymy, Aleksandra Fredry, Marii Konopnickiej, Zygmunta Krasińskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i wielu innych.
               STOKRÓTKI             Juliusz Słowacki Miło po listku rwać niepełną stokroć I rozkochanych słów różaniec cedzić, Miło przy ludziach było raz powiedzieć, Że się kochamy i mówić po stokroć. Miło zabłądzić pod lipowe cienie        Z kwiatkami w ręku — i patrząc ukradkiem, Wzajemnie mówić obrywanym kwiatkiem: Kochasz!... i pani kochasz mnie szalenie... Gdy nas różowa poróżniała sprzeczka, A zgody ciągłe zabraniały świadki,        Pamiętasz, luba, jak te białe kwiatki, Jeden mówił: nie — a drugi: troszeczka. Dzisiaj samotny, dzisiaj bez nadziei Błądząc po skałach, wszystkie moje smutki Zbiegły się razem do białej stokrótki,        Co była siostrą stokrótek w alei. Rwałem ją... listki leciały w błękicie, Aż na jezioro, ze skały gdziem siedział; I wiesz, co listek ostatni powiedział? — Luba, że jeszcze kochasz mnie nad życie.


Kącik pisarzy szczecińskich, czyli książkowe must have
Marek Stelar"Ptasznik"
Heinrich Vogel był kiedyś innym człowiekiem. Miał inne nazwisko, życie i świat, który stał przed nim otworem. Dwadzieścia lat wcześniej jedno zdarzenie zniszczyło wszystko i zmieniło go bezpowrotnie. Gdy już poukładał sobie życie na nowo, dociera do niego wiadomość, że w katastrofie śmigłowca ginie jego niewidziany od tamtej pory ojciec, a niedługo potem znajduje pływające w wodzie ciało zastrzelonej kobiety. Nękany przez Miszę, dawnego współwięźnia i we współpracy z komisarz Iwoną Banach z CBŚP, Vogel idzie śladem ojca uwikłanego w ciemne interesy. Tropy wiodą go do Niemiec, skąd pochodzi część jego rodziny i prowadzą do tajemniczej kasety VHS: nagrany na niej krótki film jest kluczem do zrozumienia wszystkiego.
PIERWSZA CZĘŚĆ NOWEJ SERII KRYMINALNEJ AUTORA BESTSELLERÓW!


ŹRÓDŁO: https://www.empik.com/on-brzezinska-diana,p1261738541,ksiazka-p
Kliknij i posłuchaj Marka Stelara, co ma do powiedzenia na temat własnej twórczości


Baza stron edukacyjnych biblioteki szkolnej cz. 8
14 kwietnia obchodzimy ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI, a zarazem dzień patrona naszej szkoły - MIESZKA I. W Bazie stron edukacyjnych znajduje się osobna zakładka poświęcona temu wydarzeniu. Znajdują się tam linki prowadzące na strony dotyczące historii, które w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawiają fakty dotyczące przyjęcia przez Polskę chrztu oraz samego Mieszka I. Kliknij w logo i czytaj:


Kliknij i przenieś się do bazy


Kalendarium literackie
6 marca 1927r. urodził się Gabriel García Márquez
Kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1982).Jego pierwsze większe dzieło, powieść Szarańcza powstała w 1955. García Márquez zdobył popularność cyklem reportaży, pt. Opowieść rozbitka , publikowanych w 1955 na łamach pisma „El Espectador”. Powieść została wydana w formie książkowej w 1970.Najbardziej znaną powieścią Garcíi Márqueza jest Sto lat samotności z 1967. Utwór ten przedstawiając sagę rodu Buendía z zagubionej gdzieś na południowoamerykańskich bezdrożach wioski Macondo, jest jednocześnie swoistą syntezą dziejów całego kontynentu. Powieść okrzyknięto „najważniejszym dziełem literatury hiszpańskojęzycznej od czasów Don Kichota. Należy ona stylistycznie do nurtu „realizmu magicznego”.




doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego[a], a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
William Shakespeare.


Biblioteka "Galeria książki" w Oświęcimiu
Przyjdź do naszej biblioteki i wypożycz:


Ekranizacje znanych
książek
Kształt wody - film na podstawie bestsellerowej książki Guillerma del Toro i daniela Krausa.  
Fanfik
Film na podstawie powieści Natalii Osińskiej pod tym samym tytułem
Dorastanie nie jest łatwe. Szczególnie, gdy nie potrafisz dojść do ładu z tym, kim naprawdę jesteś. Ach, gdyby tak ukryć się w zaciszu własnego pokoju i odpłynąć w świat ukochanych musicali i fanfików... Nie byłoby tak źle. Niestety wakacje się kończą, a powrót do szkoły sponsoruje ci literka a jak antydepresanty, w samowolnie zwiększonej dawce. Jak inaczej wytrzymać z ludźmi? Wkrótce dochodzi do tego jeszcze jeden problem: chyba się zakochujesz. Nie potrafisz nazwać tego, co łączy cię z Leonem, ale jedno wiesz na pewno: ten chłopak odmieni twoje życie, bo masz już dość bycia grzecznym dzieckiem i potulnego spełniania cudzych oczekiwań. Kultowa powieść o odkrywaniu siebie, byciu trans i zakochiwaniu się po raz pierwszy.


* reżyseria: Marta Karwowska * scenariusz: Grzegorz Jaroszuk, Marta    Karwowska * gatunek: dramat * produkcja: Polska * premiera: 17 maja 2023
Kliknij i obejrzyj zwiastun


Ciekawe strony które warto znać
NaukowoTV – jest to kanał na Youtube prowadzony przez Krzysztofa Poznańskiego. Poruszane są na nim wątki związane głównie z paleontologią, geografią i astronomią. Ostatnimi czasy autor rozpoczął bardzo ciekawą serię, w której walczy z pseudonauką i rozprawia się z powszechnie występującymi mitami.
Culturomaniaczka
Nela - tiktokerka działająca w sieci by promować czytelnictwo. Kreatywnie wykorzystuje nowe media, aby w atrakcyjny sposób przyblizyć książki warte przeczytania. Robi to w ciekawy i oryginalny sposób. Kliknij i przekonaj się:


Szkolna czytelnia poleca
Czy można pokonać starość?
Aby nasze komórki nie zapomniały, w jakim są wieku, nasze RNA wysyłają im nieustanne „monity”. Ale co by było, gdyby wynaleziono pigułkę, która umożliwiałaby włączanie się genów odpowiedzialnych za młodość komórki? Jeśli chcesz się dowiedzieć, czego dokonali naukowcy z Harvardu, koniecznie przeczytaj artykuł pt.: „Pigułka wiecznej młodości” w nr 1/2024 Świata Wiedzy
Z artykułu dowiesz się również: * ile, wg naukowców, wynosi     maksymalna długość wieku    człowieka * dlaczego ludzki organizm się    starzeje,* czy człowiek jest w stanie obniżyć    swój wiek biologiczny,* co stworzył David Sinclair –     profesor genetyki w Akademii    Medycznej Harvarda,* czego komórki rakowe mogą nas    nauczyć o długim życiu.


Wdarzenia kulturalne w Szczecinie, czyli co warto obejrzeć?
           Seed: śnieżyca
(spektakl dla młodzieży)
Na spektakl inspirowany książką pt. "Śnieżyca" Neala Stephensona zaprasza PLECIUGA. Sztuka „Seed: Śnieżyca” to nie tylko fascynująca historia graczki Zu, poznającej dwie strony medalu aplikacji opartych na personalizowanych algorytmach. To również nowatorska koncepcja teatru, który do szlachetnej „świątyni sztuki” wpuszcza grę komputerową, będącą popisem najnowszych technologii.  Po każdym marcowym spektaklu odbędzie się prelekcja "O świadomym wkręcaniu nieświadomych, czyli skąd algorytmy wiedzą co i komu wyświetlić w Internecie".
Kliknij i dowiedz sie więcej


Kącik kulinarny - poleca słodkie co nieco, które umili czytanie każdej książki
300 g mąki 150 ml miodu 1 jajko 50 g cukru pudru 60 g masła 1 łyżeczka sody oczyszczonej 2 łyżeczki przyprawy do pierników (mieszanki kardamonu, anyżu, cynamonu i mielonych goździków) 1 łyżki skórki pomarańczowej kandyzowanej 1 łyżeczka gorzkiego kakao mąka do podsypywania stolnicy dekoracje do pierników: posypka, pisaki, barwniki do lukru, wiórki czekoladowe
źródło:https://haps.pl/Haps/7,167251,27641166,szarlotka-w-sloiku-czyli-genialny-patent-na-zgrabny-deserek.html
Ulubiony sernik Kim Kardashian
Składniki: * 500 g serka mascarpone, * 200 g serka śmietankowego, * 4 jajka, * tabliczka białej czekolady * 50 g cukru, * laska wanilii. Składniki spodu: * 100 g masła, * 60 g cukru, * 187 g mąki pszennej.
Masło, mąkę oraz cukier zagnieść na kruszonkę. Piec na złoty kolor w piekarniku w temp. 175 stopni. W misie robota kuchennego połączyć serek mascarpone, serek śmietankowy, cukier oraz wanilię. Białą czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Dodać przestudzoną do masy serowej. Następnie pojedynczo dodać jajka i wymieszać do połączenia składników. Foremkę o średnicy 18 cm wyłożyć obficie kruszonką, a następnie wylać masę serową i piec 80 min w temp. 150 stopni. Podawać z lodami waniliowymi.
https://tiny.pl/dxtm4


Bibliografia
Kliknij i śledź wydarzenia naszej biblioteki  oraz odwiedź nas na naszej stronie:
Kontakt: j.nicka@lo2.szczecin.pl
Jeśli chcesz coś opublikować, np. swój wiersz, opowiadanie, artykuł, zdjęcie lub inną swoją pracę, napisz:
biblioteka2lo.cba.pl


https://tiny.pl/dxtxj


CONTACT
Telephone NumberStreet No. ZIP-Code City support@magglance.com www.magglance.com