Dwumiesięcznik biblioteki szkolnej II LO w Szczecinie
1/2024
Bibliozetka
recenzje
              styczeń/luty


Co między regałami piszczy, czyli co słychać w bibliotece szkolnej
Planszówki w bibliotece szkolnej -zaprasza p. Joanna Nicka
W czasach, w których Wy - uczniowie spędzacie wiele czasu przy różnego rodzaju ekranach i monitorach potrzebna jest ciekawa inicjatywa, która by choć na chwilę sprawiła, że oderwiecie się od elektroniki. Taką alternatywną propozycją spędzania wolnego czasu są gry planszowe. Biblioteka szkolna postanowiła wyjść naprzeciw takim potrzebom i stworzyć w czytelni miejsce spotkań przy planszówkach.


Co dają nam gry planszowe? * uczą pracy w grupie, wzajemnej interakcji, * rozwijają spostrzegawczość, wyobraźnię i pamięć, * usprawniają strategiczne myślenie i rozwijają refleks * stwarzają pole do dyskusji, wymiany poglądów.


Uwaga!Konkurs na grę planszową do czytelni szkolnej
Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji i projektu gry planszowej nawiązującej do literatury lub biblioteki. Autorami projektu może być jedna lub dwie osoby. Projekt w formie cyfrowej lub papierowej należy złozyć u p. Joanny Nickiej do 29.02.2024r. Projekt gry może być wykonany dowolną techniką, najlepiej w formacie A3, lub cyfrowo za pomocą dowolnego programu graficznego. Gra musi zawierać ciekawą fabułę nawiązującą do postaci literackiej, treści książki lub biblioteki (przykładowe gry można obejrzeć w czytelni) Do pracy konkursowej musi być dołączona instrukcja przygotowana na oddzielnej kartce formatu A4. Dla zwycięzców przewidziane nagrody! Zwycięska gra będzie dostępna w czytelni.


Przykładowa gra:


1 stycznia - DZIEŃ DOMENY PUBLICZNEJ
Celem tych obchodów jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na rolę domeny publicznej w budowaniu kultury i otwieraniu dostępu do wiedzy oraz promowanie wiedzy na temat prawa autorskiego. Ustanowienie Dnia Domeny Publicznej 1 stycznia wynika z faktu, że w wielu krajach prawa autorskie do wszelkiej twórczości gasną z upływem 70 lat od śmierci autora z efektem na koniec roku kalendarzowego.
Co to jest DOMENA PUBLICZNA?Są to utwory, do których wygasły majątkowe prawa autorskie albo do których prawa te nie powstały. Są one oznaczane znakiem:
Z twórczości umieszczonej w domenie publicznej można korzystać bez ograniczeń, z respektowaniem praw osobistych, tj. podając autora i tytuł utworu.


W 2024 do domeny publicznej trafiły dzieła m.in. Juliana Tuwima, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Kornela Makuszyńskiego. Część z nich znajdują się już na Wolne Lektury.pl.
Kliknij i pobierz


Patroni roku 2024
Sejm ustanowił 2024 rokiem: Marka Hłaski, arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego i Polskich Olimpijczyków.
Z tej okazji p. Joanna Nicka chcąc przybliżyć sylwetkę Kazimierza Wierzyńskiego poświęciła wystawkę tej postaci. Można się z niej dowiedzieć o twórczości poety, jego sportowej pasji, a także co miesiąć przeczytać inny wiersz autora. Wystawka dostępna w korytarzu przy bibliotece.
Kliknij i posłuchaj o twórczości Kazimierza Wierzyńskiego


Kazimierz Wierzyński


11 stycznia -ŚWIATOWY DZIEŃ WEGETARIAN
"W cieniu Katynia",Stanisław Swianiewicz Stanisław Swianiewicz był jedynym spośród oficerów polskich internowanych w obozach sowieckich, któremu wypadło być w pobliżu lasu katyńskiego w czasie, gdy odbywała się tam egzekucja. 29.04.1940 r. wywieziono go z obozu w Kozielsku razem z grupą ok. 300 oficerów przeznaczonych do likwidacji. 30.04 rano na stacji Gniezdowo, gdzie miał miejsce wyładunek, porucznik Swianiewicz został odłączony z tej grupy i przewieziony do więzienia w Smoleńsku, a stamtąd w Moskwie na Łubiance. Autor opisuje szlaki, które poprzez boje kampanii wrześniowej doprowadziły go pod Katyń, a potem jego losy w więzieniach i łagrach sowieckich oraz pobyt w roku 1942 w polskiej ambasadzie w Kujbyszewie, gdy polskie czynniki zarówno wojskowe, jak i cywilne poszukiwały jakichkolwiek śladów po zaginionych 15 tysiącach polskich oficerów i policjantów, o których władze sowieckie odmawiały wszelkich informacji. Autor był wówczas jedynym człowiekiem, który wskazywał na właściwy ślad, którym należało iść, aby przeniknąć tajemnicę zaginionych oficerów..
Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże jednak jest ten obowiązek? – pytają siebie, świadomi, że strzelają do takich jak oni młodych, tęskniących za domem i pokojem i pytających o sens wojny wrogów. Okrucieństwo machiny wojennej, w której są zaledwie trybikami, odbiera im najpierw poczucie człowieczeństwa, a w końcu i życie – i w tym sensie są oni dosłownie „straconym pokoleniem”. Mistrzowskie wniknięcie w emocje bohatera, gwałtowność opisu ataków z lądu i powietrza, atmosfera nieuchronności śmierci – wszystko to sprawia, że "Na Zachodzie bez zmian" do dziś przejmuje grozą.
Znani wegetarianie:
Victor Hugo - Jeden z najważniejszych twórców literatury francuskiej i czołowy przedstawiciel romantyzmu francuskiego. Znany z takich powieści jak: Katedra Marii Panny w Paryżu, Nędznicy, Człowiek śmiechu, Pracownicy morza.
Lew Tołstoj - rosyjski intelektualista: powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki, myśliciel, pedagog. Jeden z przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej. Klasyk literatury rosyjskiej i światowej. Jego najbardzień znane powieści to: Wojna i pokój, Anna Karenina.
Franz Kafka - W swoich powieściach stworzył model sytuacji , której istotą jest konflikt zniewolonej jednostki z anonimową, nadrzędną wobec niej instancją. Deformacja groteskowa, niejednoznaczne, paraboliczne obrazy oraz poczucie zagrożenia i niepewności składają się na panoramę literackiego świata Kafki. Jego najbardziej znzna powieść to Proces.


Mark Twain - amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz. Do jego najbardziej znanych powieści należą Przygody Tomka Sawyera, Przygody Hucka i Książę i żebrak. Pisarz William Faulkner nazwał Twaina „ojcem amerykańskiej literatury
George Bernard Shaw - irlandzki dramaturg i prozaik, przedstawiciel dramatu realistycznego. Jako filozof twórca koncepcji tzw. siły życiowej  i ewolucji twórczej, autor Pigmaliona. Jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1925.
Émile Zola -francuski pisarz, eseista, dziennikarz, krytyk sztuki, główny przedstawiciel naturalizmu. Jego wszystkie utwory (opera omnia) zostały umieszczone w Indeksie ksiąg zakazanych dekretami z 1894, 1895, 1896 i 1898 roku. Napisał m.in. takie utwory jak: Nana, Germinal.
W bibliotece szkolnej dostępne są powieści w/w autorów.                                                ZAPRASZAMY!


Twórczość uczniowska
 „ Modlitwa”.
 
Boże pozwól mi odnaleźć się w Twoich ramionach Mam dość błąkania się po Twoim świecie Przydziel mi anioła aby mnie do Ciebie poprowadził Boże chcę poznać dom w którym zostawiłam swoje serce Pomóż odróżnić promienie słońca od blasku księżyca i nie zgubić się w tłumie Twoich upadłych dzieci Nie pozwól mi do nich dołączyć Boże powiedz mi jak dostrzec kwiaty które dla mnie stworzyłeś I docenić ludzi którzy mnie wychowali pokaż jak kochać gwałcicieli kłamców morderców i siebie Naucz mnie jak być człowiekiem Amen
Nel Brodzka


Autorka tego wiersza została wyróżniona w IV edycji Szczecińskiego Przeglądu Twórczości Poetyckiej im. Edwarda Stachury „Wędrówką życie jest człowieka”


21 - 22 stycznia -
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA
Co czytały nasze babcie i nasi dziadkowie?
Książki na wpół dziś zapomniane. Dziecięce lektury naszych dziadków (a raczej babć:)). Rzeczy, po które sięgali jako nastolatkowie. Albo takie, które później czytywali swoim własnym dzieciom.
Niewarygodne przygody Marka Piegusa, E. Niziurski. Dlaczego szóstoklasista Marek Piegus ma zawsze zamyśloną i strutą minę? I dlaczego właśnie jemu zdarzają się ciągle niesamowite rzeczy? Czy to wina niezwykłego zbiegu zdarzeń, czy też zwykłego pecha? Jeżeli chcecie dowiedzieć się, czym w wypadku Marka skończyć się może zwyczajny klasowy dyżur i pospolite wagary, zapraszamy do lektury tej jednej z najpopularniejszych powieści Edmunda Niziurskiego.
Pozwólcie nam krzyczeć, S. Fleszarowa-Muskat. Powieść ta opowiada  dzieje warszawskiej dziewczyny wywiezionej na przymusowe roboty do Niemiec, ukazane na tle losów innych cudzoziemców, zapędzonych, jak ona, do niewolniczej pracy, a także Niemców.


Godzina pąsowej różyMaria Krüger. To niesamowita, zaskakująca opowieść o podróży... w czasie! Nastoletnia Anda Szemiotówna zostaje w czarodziejski sposób przeniesiona do dziewiętnastego wieku! Ubrana w ciasny gorset, umieszczona na pensji dla panien, przekonuje się, jak wielu zasad muszą przestrzegać dobrze wychowane dziewczęta. Kiedy wraca do rzeczywistości, docenia swoje czasy i lepiej rozumie świat.
Biały Kieł, Jack London.Czy dzikie zwierzę może stać się wiernym przyjacielem człowieka? Tak, jeśli człowiek, w którego ręce się dostaje, potrafi okazać zwierzęciu miłość i otoczyć je troskliwą opieką. "Biały Kieł" to historia właśnie o tym, że każde zwierzę potrafi się odwdzięczyć za okazane mu dobro. Był sobie udomowiony wilk, który przywędrował wraz z ludźmi szukającymi złota na północ Stanów Zjednoczonych. Najpierw pracował jako pies pociągowy, zawsze jednak nieco na uboczu, bo psy wyczuwały w nim dzikie pochodzenie. Tak nauczył się życia w samotności. Kiedy trafił do nowego pana, musiał nauczyć się jeszcze czegoś: nienawiści i trudnej sztuki walki o przetrwanie...
kliknij i posłuchaj audiobooka
kliknij i posłuchaj audiobooka


Trędowata, H. Mniszkówna. Historia miłości trudnej, a jednocześnie doskonałej, zmysłowej i duchowo idealnej, a zakończonej tak, jak kończyły się największe romanse wszechczasów: "Romeo i Julia" czy "Tristan i Izolda". W chwili gdy już wydaje się, że kochankowie zwalczyli wszelkie przeciwności i szczęście jest na wyciągnięcie ręki, dopada ich ta, przed którą nie ma ucieczki. Śmierć. I jest to zakończenie idealne. Los Stefci Rudeckiej i ordynata Michorowskiego to los tragicznych kochanków, którzy jednak mówią do nas z odległej epoki: nie bójcie się i idźcie zawsze za odgłosem serca.
Jezioro Bodeńskie, S. Dygat.treścią są przeżycia młodego Polaka w niemieckim obozie dla Francuzów i Anglików w Konstancy nad Jeziorem Bodeńskim . Refleksje i marzenia bohatera, wywodzące się z rodzimych wzorców literackich, są tu skonfrontowane z codziennością życia w otoczeniu internowanych kolegów-cudzoziemców. Autor obnaża polską mitologię narodową, prowadząc do sytuacji groteskowych i tragikomicznych. Interesuje go zdejmowanie z postaci bohaterów kolejnych masek, wydobywanie schematów myślenia, obrona autentyczności i wolności jednostki.
kliknij i posłuchaj audiobooka


Tomek w krainie kangurów, A. Szklarski. Akcja powieści zaczyna się w 1902 roku, kiedy Polska znajduje się pod zaborami. Tomek Wilmowski, syn rewolucjonisty, uczeń warszawskiego gimnazjum, opór przeciwko caratowi ma właściwie we krwi. Opiekunowie bojąc się o niego, korzystają z nadarzającej się okazji i wysyłają Tomka do ojca przebywającego na emigracji. Obaj mają udać się na łowy do Australii. I tu nasz bohater przeżywa niecodzienne przygody w scenerii egzotycznej przyrody. A wszystko to jest opisane ciekawie i z pasją.
Przeminęło z wiatrem, M. Mitchell.Scarlett O’Hara. Rozpieszczona córka plantatora bawełny. Intrygantka o zielonych oczach, najwęższej talii w trzech hrabstwach i niebywałym tupecie, dzięki którym prawie każdego mężczyznę potrafi okręcić sobie wokół palca. Ale ona zechciała tego jedynego, który jej nie uległ… Nawet kiedy na jej drodze staje Rhett Butler – bezkompromisowy, inteligentny i cyniczny oficer – nie zamierza zmieniać swoich planów. A Rhett nie zamierza zrezygnować z niej… Jednak w życiu Scarlett to nie mężczyźni są najważniejsi. Zdana tylko na siebie, poświęca wszystko, aby w ogniu wojny secesyjnej ratować rodzinny majątek – Tarę. I z beztroskiej dziewczyny zaczyna się zmieniać w dojrzałą kobietę.
kliknij i posłuchaj audiobooka


27 stycznia -Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia, w rocznicę uwolnienia więźniów niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust). Święto to zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., by zachować pamięć o Żydach pomordowanych w czasie II wojny światowej. W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci.
Kliknij i posłuchaj: Kim byli, co czuli, co się z nimi stało?


Do wypożyczenia w naszej bibliotece:


14 lutego   WALENTYNKI
Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później[potrzebny przypis]. Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata. Możliwe, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują do starożytnego święta rzymskiego, zwanego Luperkaliami, obchodzonego 14–15 lutego ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, oraz Pana, boga przyrody
Wichrowe wzgórza, Emily Bronte. Przełom XVIII i XIX wieku. W posępnej scenerii rozległych wrzosowisk pośród dzikich wzgórz północnej Anglii snuje się mroczna historia przekraczającej wszelkie bariery miłości. Catherine i Heathcliffa łączy szczególne pokrewieństwo dusz, lecz choć są dla siebie stworzeni, ich drogi się rozchodzą. W cieniu wiodącego do zatracenia uczucia rozgrywają się prawdziwe dramaty ich rodzeństwa i dzieci. Wichrowe wzgórza to powieść o wielkich namiętnościach, o budującej i niszczącej sile miłości, o nienawiści, zemście i rozpaczy prowadzącej do szaleństwa..
Biblioteka szkolna poleca klasykę literatury romantycznej:


Okrutne morze, Nicholas Monsarrat
Anna Karenina, Lew Tołstoj. wiedzie dostatnie, stabilne i nieco nudne życie u boku dużo starszego męża. Piękna młoda kobieta spełnia się jako matka, ale nie stroni też od przyjęć, jest uwielbiana na petersburskich salonach. Spokój znika wraz z pojawieniem się hrabiego Wrońskiego, który wprowadza w życie Anny namiętność, jakiej nigdy nie zaznała. I zniszczenie, którego nie da się cofnąć. To ponadczasowa powieść o uczuciu, które od początku było skazane na potępienie. Uczuciu, dla którego Anna poświęciła wszystko.
Opowieść o codziennym życiu angielskiego ziemiaństwa na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć na prowincji odpowiedniego kandydata. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto do położonej w sąsiedztwie posiadłości Netherfield Park wprowadza się młody i bogaty kawaler. Wiadomość ta elektryzuje panią Bennet. Okazja do nawiązania stosunków towarzyskich nadarza się niebawem podczas publicznego balu, na który nowy sąsiad przybywa w towarzystwie dwóch sióstr, szwagra oraz swego przyjaciela, jeszcze bardziej majętnego kawalera.
Duma i uprzedzenie, Jane Austen. Opowieść o codziennym życiu angielskiego ziemiaństwa na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć na prowincji odpowiedniego kandydata. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto do położonej w sąsiedztwie posiadłości Netherfield Park wprowadza się młody i bogaty kawaler. Wiadomość ta elektryzuje panią Bennet. Okazja do nawiązania stosunków towarzyskich nadarza się niebawem podczas publicznego balu, na który nowy sąsiad przybywa w towarzystwie dwóch sióstr, szwagra oraz swego przyjaciela, jeszcze bardziej majętnego kawalera.
kliknij i posłuchaj audiobooka


Znachor, T. Dołęga-Mostowicz. Znany chirurg, profesor Rafał Wilczur, dowiaduje się, że porzuciła go żona. Zrozpaczony mężczyzna upija się i pada ofiarą bandytów. Ciężko pobity doznaje amnezji. Nie wie, kim jest, wędruje po wsiach i podejmuje się przypadkowych prac. Zostaje przygarnięty przez wiejskiego gospodarza i zaczyna leczyć ludzi jako Antoni Kosiba. Gdy mimo prymitywnych warunków, przeprowadza udaną operację na kalekim synu gospodarza, sława znachora zaczyna się rozprzestrzeniać nie tylko w najbliższej okolicy.
Wielki Gatsby, F. Scott Fitzgerald. Powieść uznana za jedną z najważniejszych w XX wieku. Autor, Francis Scott Fitzgerald, czołowy twórca tzw. straconego pokolenia pisarzy amerykańskich, ukazał desperację i zagubienie młodych Amerykanów w okresie prosperity po I wojnie światowej. Właśnie barwny obraz obyczajów, romanse, miłości i tragedie oraz szybkie fortuny z prohibicją w tle stanowią o nieprzemijającym uroku książki.


Love story, Erich Segal. Najsłynniejsza opowieść miłosna naszych czasów, przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i sprzedana w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Oliver Barrett IV jest studentem prawa na Harvardzie. Jenny Cavillieri uczy się w konserwatorium muzycznym na Uniwersytecie Radcliffe. On ma bogatych rodziców, którzy chcą, by syn poślubił dziewczynę o tym samym statusie społecznym. Ona pochodzi z ubogiej rodziny robotniczej. On lubi sport, ona kocha muzykę. Dzieli ich wszystko, a łączy miłość, dla której nie ma barier. Ale ich szczęście zakończy się zbyt szybko...
Intruz, Stephanie Meyer. Świat został opanowany przez niewidzialnego wroga. Najeźdźcy przejęli ludzkie ciała oraz umysły i wiodą w nich normalne życie. Jedną z ostatnich niezasiedlonych, wolnych istot ludzkich jest Melanie. Wpada jednak w ręce wroga, a w jej ciele zostaje umieszczona dusza o imieniu Wagabunda. Intruz bada myśli poprzedniej właścicielki ciała w poszukiwaniu śladów prowadzących do reszty rebeliantów...
Po książki zapraszamy do wypożyczalni!


Kącik pisarzy szczecińskich, czyli książkowe must have
Sylwia Trojanowska"Facetom wstęp wzbroniony"
https://tiny.pl/cvr5c
Oto trzy kobiety-żywioły: ogień, powietrze i woda, a ich wspólnym mianownikiem jest ziemia, po której twardo stąpają. Anka znajduje się w szczęśliwym (w jej mniemaniu) związku i spełnia się zawodowo w prokuraturze. Inga, redaktorka, po rozwodzie wraca ze Stanów do Polski i próbuje się odnaleźć w dżungli (wszelkich) relacji. Baśka, atrakcyjna bizneswoman, bierze od życia tylko najlepsze kąski. Spotykają się na zajęciach jogi i zaprzyjaźniają. Na amen. A kiedy na ich drodze pojawia się zdradziecki pierwiastek męski, dziewczyny jednoczą siły, by z podniesioną głową wspólnie stawić mu czoła, a potem przetrwać kryzys, chwilowe załamanie, niby-porażkę – zwał, jak zwał. Ważne, żeby korona trzymała się prosto.


ŹRÓDŁO: https://www.empik.com/on-brzezinska-diana,p1261738541,ksiazka-p
Kliknij i posłuchaj wywiadu z autorką


Baza stron edukacyjnych biblioteki szkolnej cz. 7
Z racji tego, że 1 stycznia obchodzimy DZIEŃ DOMENY PUBLICZNEJ, dzisiaj zaprezentuję Wam strony z otwartymi zasobami edukacyjnymi.Czym są otwarte zasoby edukacyjne? Są to materiały edukacyjne spełniające zasadę powszechności dostępu, braku opłat za korzystanie oraz udostępniania do dalszego wykorzystania na podstawie otwartej licencji. Stanowią część składową Otwartej Edukacji. Czyli są to materiały, które możemy ściągać za darmo, bez ponoszenia konsekwencji za łamanie praw autorskich (do takich zasobów zaliczamy również materiały domeny pyblicznej).
Biblioteki (repozytoria) cyfrowe w Polsce
Darmowa muzyka i dźwięki


Kliknij w logo i przenieś się do bazy
Darmowe filmy
Darmowe zdjęcia, obrazy
Darmowa grafika, gify, cliparty, ikony


Kalendarium literackie
15 stycznia 1987r. urodził się Remigiusz Mróz
Polski pisarz, autor powieści, prawnik; laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru z 2016 za powieść pt. Kasacja.W swojej twórczości sięga po różne gatunki literackie (powieść historyczna, kryminał, thriller prawniczy, science fiction), a tym, co łączy jego książki, jest suspens i wartka akcja. W swoich kryminałach porusza także kwestie społeczne, m.in. problem uchodźców, mniejszości narodowych czy przemocy domowej. Jego książki zostały przełożone m.in. na niemiecki, czeski, japoński i węgierski. Jego najbardziej znane powieści, to: seria z komisarzem Forstem, seria z Joanną Chyłką, seria z Damianem Wernerem, seria z Sewerynem Zaorskim,  seria z Gerardem Edlingiem, seria z Iną Kobryn, trylogia Parabellum, cykl W kręgach władz.




Historia
Biblioteka XXI wieku
Biblioteka współczesna to: przestrzeń społeczna, ośrodek wspierający dostęp do wiedzy, informacji, kultury i technologii.W ostatnich latach powstało w Polsce wiele nowoczesnych obiektów, zaprojektowanych na miarę rozwiązań Europejskich zarówno pod względem wizualnym jak i funkcjonalnym.
Biblioteka Miejska w Lublinie


bibliotek cz.9
Wspólczesne biblioteki wyposażone są w sprzęt i systemy wysokiej jakości, pozwalające nie tylko na sprawne wyszukiwanie informacji i wypożyczanie książek, audiobooków, filmów czy muzyki, ale również prowadzenie szeroko rozumianej działalności kulturalnej i edukacyjnej. Dzięki temu z miejsc, w których wieje nudą, postrzeganych w sposób archaiczny, przekształcają się w ośrodki sprzyjające budowaniu i rozwijaniu kapitału ludzkiego. Zmieniająca się funkcja bibliotek wymaga nowych rozwiązań aranżacyjnych i modernizacji wielu ośrodków, co jest powolnym procesem, który potrwa jeszcze wiele lat. Jednak już teraz w wielu miastach w Polsce funkcjonują nowoczesne placówki chętnie odwiedzane przez użytkowników.
Biblioteka "Galeria książki" w Oświęcimiu
Biblioteka Galeria książki w Oświęcimiu


Biblioteka Aleksandryjska Kliknij i obejrzyj film "Agora", w którym akcja dzieje się m.in. w tejże bibliotece
Aby człowiek mógł się rozwijać i uczyć w potrzebuje do tego odpowiedniego miejsca oraz narzędzi. W nowoczesnych bibliotekach projektowane są sale warsztatowe, makerspace, a także przestrzenie, w których wciąż w ciszy i spokoju można oddać się lekturze czy nauce. Przykładowo w blibliotece, która powstała w budynku dworca kolejowego w Rumi pod nazwą Stacja Kultura, znajdziemy obok wypożyczalni również pracownie fotografii, malarstwa czy sale konferencyjne. W Oświęcimiu w 2011 roku otwarta została Galeria Książki łącząca funkcję rekreacyjną i edukacyjną. Mieści ona sale kinowe, kawiarnie i bawialnie dla dzieci. Z pozoru może przypominać typową galerię handlową, tylko że zamiast produktów sprzedażowych użytkownicy znajdą w niej bogaty zbiór literatury i wiele ciekawych inicjatyw.
Biblioteka w Rumi.


Współczesna biblioteka to także miejsce spotkań, tych małych, ze znajomymi, z sąsiadami (przy kawie i książce lub filmie) oraz tych dużych, z autorami, artystami, podróżnikami – jednym słowem ludźmi z pasją. Każde takie spotkanie ma ogromną wartość. W bibliotekach co roku odbywa się wiele spotkań autorskich, koncertów lub prelekcji. Spotykają się w nich również członkowie klubów dyskusyjnych, klubów rodziców, czy wspólnot sąsiedzkich. Czytelnicy mają możliwość poznać siebie nawzajem, nawiązać nowe relacje i spędzić miło czas. Oferta warsztatowa także jest bardzo rozbudowana i inna dla każdej placówki (warsztaty rękodzielnicze, artystyczne, literackie, kodowanie i programowanie, robotyka etc...).źródło: https://tiny.pl/cvdt9
Kliknij i zapoznaj się z niesamowitymi bibliotekami jakie powstały na świecie


Ekranizacje znanych
książek
Kształt wody - film na podstawie bestsellerowej książki Guillerma del Toro i daniela Krausa.  
Diuna
Film na podstawie powieści Franka Herberta pod tym samym tytułem
https://tiny.pl/cvdc8
Film "Diuna" opowiada historię niezwykłej, pełnej przygód i emocji podróży Paula Atreidesa. Temu genialnemu i utalentowanemu młodemu człowiekowi pisane jest wspaniałe przeznaczenie, którego on sam nie jest w stanie pojąć. Najpierw jednak Paul musi się udać na najbardziej niebezpieczną planetę we wszechświecie, żeby ratować rodzinę i rodaków. Na planecie wybucha zażarty konflikt o dostęp do niewystępującej nigdzie indziej, najcenniejszej ze znanych substancji. Wyzwala ona w ludziach ich największy potencjał. Ale wojnę przetrwają tylko ci, którzy pokonają swój strach.


* reżyseria Denis Villeneuve * scenariusz Eric Roth, Denis Villeneuve * gatunek Sci-Fi * produkcja USA, Wielka Brytania,    Węgry, Kanada * świat Kroniki Diuny
Kliknij i obejrzyj zwiastun


Ciekawe strony które warto znać
NaukowoTV – jest to kanał na Youtube prowadzony przez Krzysztofa Poznańskiego. Poruszane są na nim wątki związane głównie z paleontologią, geografią i astronomią. Ostatnimi czasy autor rozpoczął bardzo ciekawą serię, w której walczy z pseudonauką i rozprawia się z powszechnie występującymi mitami.
Bardziej lubię książki
Kliknij i przenieś się do vloga Diany Chmiel
Diana Chmiel jest klasycznym molem książkowym, ale jest to klasyka w nowoczesnym wydaniu. Młoda, wykształcona, pełna energii i pomysłów. Twierdzi, że od początku wiedziała, że będzie bibliotekarką. Swoją karierę buduje konsekwentnie – nawet przez myśl jej nie przeszło, że mogłaby pracować w innym zawodzie. – Uwielbiam wciskać ludziom książki, a gdy usłyszę pytanie: co by mi pani poleciła? – wyrywam się ze swoimi poradami natychmiast – o swojej pracy, pasjach, inspiracjach książkowych opowiada Diana Chmiel, bibliotekarka, autorka bloga oraz vloga Bardziej lubię książki niż ludziZa swój projekt "Bardziej lubię książki" została nominowana do Człowieka Książki 2022r. - plebiscytu Lubimyczytać.pl.


Szkolna czytelnia poleca
 Czy GOCI mogli być przodkami Polaków?
Zanim wyruszyli w krwawą wędrówkę po Europie, ci waleczni Germanie przez stulecia zamieszkiwali…nad Wisłą. Najnowsze odkrycia wskazują, że wpływ Gotów na naszą historię był znacznie większy, niż dotychczas sądzono. Te i inne informacje na temat Gotów przeczytasz w artykule Marcina Moneta pt. : „Goci. Przodkowie Polaków?”  z nr 6/2023 Świata Wiedzy Historia.
                Z artykułu                 dowiesz się również:   * kim było germańskie            plemię Gotów,        * W jakim okresie i gdzie           przebywali na terenie           dzisiejszej Polski,         * Jaką spuściznę pozostawili           po sobie Goci na ziemiach           polskich,         * Jakie inne plemiona obok           Gotów można było spotkać           w ówczesnym czasie.


Wdarzenia kulturalne w Szczecinie, czyli co warto obejrzeć?
Kliknij i dowiedz się więcej
Akademia Historii Sztuki
Akademia Historii Sztuki to otwarte wykłady z zakresu historii sztuki, odbywające się w tym roku szkolnym od października 2022 do kwietnia 2023 w każdą sobotę. Ze względu na przekrojowy charakter kursu polecamy go w szczególności młodzieży i osobom dorosłym, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Kurs obejmuje szeroki zakres tematów, od sztuki starożytnej po sztukę współczesną, uzupełniony o zajęcia związane z analizą i interpretacją dzieł sztuki.


Kącik kulinarny - poleca słodkie co nieco, które umili czytanie każdej książki
300 g mąki 150 ml miodu 1 jajko 50 g cukru pudru 60 g masła 1 łyżeczka sody oczyszczonej 2 łyżeczki przyprawy do pierników (mieszanki kardamonu, anyżu, cynamonu i mielonych goździków) 1 łyżki skórki pomarańczowej kandyzowanej 1 łyżeczka gorzkiego kakao mąka do podsypywania stolnicy dekoracje do pierników: posypka, pisaki, barwniki do lukru, wiórki czekoladowe
źródło:https://haps.pl/Haps/7,167251,27641166,szarlotka-w-sloiku-czyli-genialny-patent-na-zgrabny-deserek.html
Ciasteczka Billie Eilish
Składniki: * 1 szkl. cukru * 1 szkl. masła orzechowego * 1 szkl. mąki owsianej (gotowej     lub zblendować płatki owsiane) * 1 łyżeczka sody oczyszczonej * 1/4 szkl. mleka (może być     roślinne) * 1 tabliczka czekolady gorzkiej * szczypta cukru waniliowego * szczypta soli.
Najpierw należy rozgrzać piekarnik do temperatury 180°C. W międzyczasie do niewielkiej miski należy wsypać cukier, dodać  masło orzechowe i intensywnie mieszać przez około minutę, aż do uzyskania gładkiej masy. cukier wanioliowy i mieszać wszystko przez kolejne 30 sekund. Potem należy dosypać makę, a następnie dodać jeszcze sodę , mleko i szczyptę soli. Nastepnie pokruszyć czekoladę i wszystko razem wymieszać.  Uformowane i lekko rozgniecione widelcem ciasteczka należy włożyć do nagrzanego piekarnika i piec 10-12 minut.
https://tiny.pl/cvdp9


Bibliografia
Kliknij i śledź wydarzenia naszej biblioteki  oraz odwiedź nas na naszej stronie:
Kontakt: j.nicka@lo2.szczecin.pl
Jeśli chcesz coś opublikować, np. swój wiersz, opowiadanie, artykuł, zdjęcie lub inną swoją pracę, napisz:
biblioteka2lo.cba.pl


https://tiny.pl/cvd4c


CONTACT
Telephone NumberStreet No. ZIP-Code City support@magglance.com www.magglance.com